Herkes Bir Kere Alsa Sadece Bir Bak !

Alıntı Yapılan Metin: Yazıyı gönderen - jokerpull

Mrb arkadaşlar.Damak zevkinizi bilemem ama insanların sevdiği şeyler genel olarak ortaktır. Ben söyle birşey düşündüm hamuruna karamel katılmış küp kıtırlar yapılacak. Bu kıtırlar vanilyalı dondurmanın altına koyulacak ya da üstüne atılacak. En üst kisma farklı bi meyve parçacıkları veya tercih edilen bi sos dökülecek..bi dondurma kuPasında da servis edilecek.. Yaz Geldi.Sizin tercih edeceğiniz bi tatlı olur mu?Ve sizce tutulur mu?

Alıntı Yapılan Metin: Yazıyı gönderen - jokerpull

Bilgi... Üzgünüz, akinselcuk özel mesaj gönderilmesini istemiyor... Bi kaç arkadaşa yazdım ama özel mesaj kabul etmiyorsanız olumsuzluqu belirtebilirsiniz.

Bu işin olumsuz bir yanı yok ki !

Aç midelere ve aç beyinlere şekerli soğuk bir şeyler öneriyorsun. Gayet olumlu.

Gel gör ki paraya çevirme kısmıyla ilgilendiğin halde şekilden soruyorsun.

Bak şimdi polonez sosis ekmek arası 150$ ! Kısaca sosisli sandivç 150$ demek. Adam bunu satıyor

Hem de günde 100-150 adet arası. Bu gün şimdi. Mesela sattı bugün 100 küsür tane birazdan evine gidecek , paralar bankada mutlu mesut. Kanı damarlarında bir başka akıyor bu işletmecinin şu anda. Çünkü biliyor yarında aynısı olacak 100 küsür tane daha satacak tanesi 150 $ dan sosisliyi . . .

Oysa lezzetli bir sosisli 2-3 lira. Hatta bayat ekmeğe sosdan anlamayan adamların mikrodalga meymenetsizliği ile ısıttıkları rezil sosisliler bile 1 lira da olsa müşteri buldu ülkemizin çeşitli yerlerinde. Özetle sosisli bir kaç liraya anca satılır. İçine ne koysan, sosisi nasıl pişirsen dünyanın neresinden getirsen, hangi ekmeği kullansan, nerede satarsan sat, 5-10 liranın da üzerine çıkamaz. Allahımın sosislisi sonuçta.

Fakat adamın biri bunu tanesi 150 $ dan satıyor. Gözlerimle gördüm hatta televizyona bile çıktı. Bizim vatanda başka bir yerde değil. Yaşlı para babası da değiller. 30-35 yaş aralığında iki vatandaş.

Kısa baston çıtır ekmek arasında polonez sosis. Sosis kalın ve uzun. Sosu var özel yapılmış. Bildiğimiz sosislinin 3 katı büyüklüğünde bir şey. Hakikatten çok lezzetli. Ancak aynı lezzeti yakalayabileceğimiz daha ucuz bir sürü şey var. Yani 150 $ lık bir lezzet farkı yok. Sadece lezzeti için alınmıyor.

Senin hikayen tam burada başlıyor. Yani ne yaparsan yap ne kalitede yaparsan yap nerede satarsan sat kimse kapına kuyruk olmaz sadece lezzet için.

Lezzetli ve kaliteli olması şart. Ama yetmez.

Otur düşün neden insanlar bir sosisliye 150 $ veriyor olabilir ? Bunun cevabını bulduğun anda karamelli kıtırların detayıyla uğraşmak ikinci planda kalır. Kıtırlar şart ama yeterli değil.

Lezzeti beyne gözlerden, ego duygusundan, benlikten sokmalısın.

Yaşadığım yerde bir sürü İskender lokantası var. Çok güzel de yaparlar. Neden arada bir atlayıp Bursa' ya gideriz İskender yemeden ayrılmayız ?

Bir sürü dönerci var. Hatta Hosta Piknik bile var. Ama neden atlayıp Hosta da döner yemeğe gideriz Ankara' ya ? Deli miyiz ? Elimiz mi boş ?

Neden Üsküdar' da dondurmacı olduğu halde Moda' ya gideriz dondurma yemeğe ? Neden Tahtakale' de yenince kokoreç daha lezzetli gelir insana ?

Daha bariz bir örnek İstiklal' deki İnci' nin profitarolü. Her yerde yapılıyor orada bir başka lezzetli oluyordu. Evimin dibinde yapılıyor kiloyla alabiliyorum hem de aynı lezzete. Ama gittiğim zaman mutlaka uğrarım. Neden ? (Kapanmamıştır inşallah geçen gazetede okudum böyle bir şey)

Bunları öyle bir uzatırım ki, 120 kiloluk yemek delisi bir adam sanırsınız beni, ama ne yemek delisiyim ne de 120 kilo. Çok gezerim hepsi bu.

Bunların hepsinde bir lezzet tılsımı var inkar edilemez. Bursanın İskenderi de , Tahtakele' nin kokoreçi de ayrıcalıklı bir lezzete sahip. Ama onları sadece lezzetli oldukları için arayıp bulmuyoruz.

O ortamı o atmosferi yaşamak istiyoruz ve bu zevki damağımızla destekliyoruz. Bu lezzetler ve o lezzetlerin atmosferleri birlikte iken mıknatıs etkisini yaratıyor beyinde. Biri eksik olsa yapmayız.

İnsanların beynine karamelli kıtırlı dondurma ile başka bir şeyi birleştirip sokmalısın. İşte sihir bu.

Şanslı değilsin çünkü ürünün zayıf. İkinci unsurun çok ama çok güçlü olmalı. Oysa paran az. İkinci unsura değil birinci unsura yüklenebilirisin. Yani lezzete. Çünkü lezzete daha ucuza olaşılabilir. Ama ikinci unsur çok para yer.

Ürünün zayıf çünkü dondurma. Karnı aç adam çılgın olur. Kimsenin canı çılgınca dondurma çekmez. Konsepte de para yetişmez. O zaman şansızsın demekten başka bir şey kalmaz bize de. Başaramayacaksın.

Konsepti zayıf tut az para harca. Ürüne yüklen. Tecrübesizsin gene başaramayacaksın.

Özele mesaja hacet yok. Buradan yazmayı tercih ederim.

Bunlar teori hocam. Belki de başarırsın. Ben nereden bileyim ? Benim tek bildiğim lezzet başka bir şeyle bütünleşince, insanlar sineğe dönüşüyor, ta bağdattan gelip konuyorlar.

Tabiri caizse diyeceğim ama hiç caizmiş gibi görünmedi bana da. Ama örneği de verdim gitti. : )

Senin ürün de "patladı gitti" olsun inşallah.

Bu yazı ve gelen cevaplar için tıklayın
                              
Para kazanma ve girişimcilikten ulaşılan farklı bir nokta.   Farkındalık, komedi, edebiyat, 
kanunlar,  iş tecrübeleri, hayat hikayeleri ve daha bir çok sürükleyici konu.